…eller i alla fall längre.
Ibland vill vi förändra ett favoritplagg som inte längre känns helt ok av någon anledning. Jag hade en favoritkjol i jeanstyg som jag haft under många år men som nu kändes lite för kort. Då kan man göra så här:
- Bestäm dig för vilket tyg du ska förlänga kjolen med. Jag sydde ihop bitar av jeanstyg och gjorde sashikoinspirerat broderi på vissa av dessa. Vill du så använder du ett tyg i helt annan färg eller mönster. Det brukar dock vara bra om de är i ungefär samma grovlek.
- Klipp av kjolen på lämpligt ställe. Om du har ett kort upplägg rekommenderar jag att klippa en bit upp så att den nedre delen inte blir för kort att jobba med.
- Infoga biten först i den övre delen och därefter syr du på upplägget som du klippte av från början.
- OBS! Se till så att sidsömmar mm hamnar över varandra. I annat fall kan det se ut som om kjolen har vridit sig.
Färdigt! Inte så dumt, eller hur!